"Život by neměl být o bezchybnosti, ale o smysluplnosti"

01.02.2024
Nenechme se odradit strachem z chyb!
Nenechme se odradit strachem z chyb!

Citát 72, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Klíčové souvislosti - část 1:

  1. Hlavní podstatou všech živých tvorů je přežívání, zajišťování potomků a ideálně i rozvoj. Tyto úkoly jsou složité, protože vládne tvrdá konkurence a každý se to musí učit od začátku… Snad jen lidé mají zpracovány návody, ale i příkazy, jak mají být jednotlivé činnosti vykonávány správně. Mluvím o zvyklostech, zkušenostech, doporučeních, nepsaných pravidlech, ale i o zákonech a dalších závazných povinnostech. Jenže na světě vládne různorodost, a proto se běžně k jednomu tématu pojí více představ o ideálním řešení. Něco jiného po nás tedy může požadovat škola, rodiče, kamarádi ba i společnost.
  2. My se tedy musíme vypořádávat s neustálými požadavky na bezchybnost i s posuzováním a porovnáváním. A my nechceme selhávat, protože nechceme být odsuzování, ztrapňováni nebo i trestáni. Proto nás může strach z neúspěchu odrazovat od aktivity a může být "žroutem" naší odvahy a odhodlání... Znalost ideálů ale přeci nemá sloužit k "buzeraci", trestání, vyvolávání komplexů a zasévání pochybností! Znalost ideálů má být vodítkem a inspirací, abychom věci dělali co nejlépe! Znalost ideálů má být něčím, co náš život pozvedne na vyšší úroveň a tím i zlepší! Tato znalost má být především prospěšná! A rozhodně nemá vést k vyhýbání se důležitým činnostem a úkolům, abychom to třeba nezkazili!... Typickým příkladem jsou dětičky. Péče o ně je náročná, nejsou na to jasné postupy a případná pochybení (i nešťastné náhody) mohou mít vážné důsledky. Proto opatrnost někdy velí se tomu vyhnout… A já říkám NE! Nenechme se svazovat názory druhých a nenechme se selháními odradit! Stanovme si smysluplné životní cíle a jdeme si za nimi! Dělejme to, jak nejlépe umíme a buďme někdy i tvrdohlaví. Dejme našemu život smysl! 😊

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Ondřej Kovanda (Diskutér)