O citátech

V rámci 3. ročníku projektu Poznávání podstaty (aktuální ročník) bude každý 1. a 3. čtvrtek v měsíci v 0:00 zveřejněn nový citát.

Každý z nás má určitou přirozenost. Kromě ní ovšem máme i světonázor, který si budujeme podle toho, jak vnímáme svět a s jakými podněty se setkáme. Pokud chceme mít kvalitní světonázor, tak si musíme najít hodnotné zdroje informací. Z těchto informací, ale musíme umět vybrat, ty které jsou pro náš život nejpřínosnější. Proto musíme mít otevřenou mysl, nadhled a musíme být mistři v kritickém myšlení. Prostě bychom se měli soustavně snažit přibližovat náš světonázor k pravdě. S tím, že je cesta k pravdě velmi náročná se můžete seznámit v přednášce o pravdě.

Náš světonázor si můžeme představit jako rozsáhlou skládačkou. A citáty jsou právě malými dílky z této skládačky. Ač může citát obsahovat velmi přínosnou myšlenku, tak je tato myšlenka pouhým drobným dílečkem v našem světonázoru. Přesto je nová myšlenka určitým záchytným bode v daném prostoru a pomocí správných otázek můžeme prozkoumávat další souvislosti. Pokud tedy budeme nosit určitou myšlenky v hlavě, tak nám sama vyskočí, pokud se s podobným tématem někdy setkáme. A tím tuto myšlenku pochopíme zase v trošku jiných souvislostech. Další způsob lepšího pochopení myšlenky spočívá v její prezentaci dalším lidem. Prostě řekneme to, co nám přijde k tématu myšlenky jasné. Pokud svůj pohled takto sdělí několik lidí, tak se každý jistě od ostatních něco přiučí. A o tom je diskuze, kterou vám vřele doporučuji.

Po úvaze jsem se rozhodl se sepisovat stručné rozbory citátů. Hlavním motivace spočívá v jejich snadnější šířitelnosti a v tom, aby jejich přečtení zabralo minimum času. Upozorňuji ovšem na to, že v krátkém textu nejsem schopný pochytit veškeré souvislosti, které bych k citátu rád uvedl. Dokonce i celkové vyznění citátu je pouze jedním z možných vyznění. Proto je dost možné, že přijdete se svým výkladem citátu, který pro Vás prostě bude lepší. V tom je ovšem ta krása citátů. Rozboru citátů totiž každý vtiskáváme svůj světonázor a dohromady tak dokážeme rozvinout jednu ústřední myšlenku do spousty souvislostí. Proto Vás žádám o Vaší shovívavost. Geniální souvislosti, které Vás napadly ohledně citátu tedy mohou v rozboru chybět třeba z důvodu, že jsem je tam prostě nedokázal vměstnat. A nebo mi tyto souvislosti třeba opravdu nedošly 😊. Každopádně budu velmi rád, když svá doplnění k citátu sepíšete do diskuze u daného citátu, aby se jimi mohli inspirovat i ostatní. 😊

Váš Ondra Kovanda (Diskutér), duchovní otec projektu