"Miluji to dětské "Proč"

15.02.2024
Zvídavostí děti poznávají svět
Zvídavostí děti poznávají svět

Citát 73, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Klíčové souvislosti:

  1. Doslova miluji, když s malou dcerkou sedíme před čištěním zoubků na vaně a jen tak si povídáme. Klábosíme o zážitcích, plánech, ale padají i otázky "Jak" a "Proč". Já si opravdu tyto chvíle užívám. Hřeje mě totiž, že toho malého, a mě drahého, človíčka zajímá můj pohled a že na něm asi bude stavět i svůj světonázor. Jsem moc vděčný za dcerčinu zvídavost, protože ji považuji za touhu po samostatnosti a odpovědnosti. A díky zmíněným rozhovorům si dceruška ověřuje, že za mnou může chodit se zmatky, nejasnostmi i trápeními. A opakovaně zjišťuje, že u mě najde pochopení, rady i upřímnou snahu o skutečnou pomoc. Doufám, že takto budovaná důvěra jednou zlepší průběh puberty pro nás všechny 😊. Ale ty její otázky někdy bývají fakt složité… Často se totiž dostáváme k pokročilým principům psychologie, biologie, fyziky atd. A i když zrovna odpověď znám, tak jí musím vysvětlit pochopitelně pro i malé dítko. A někdy prostě ani odpověď neznám, protože to nechci jen tak obecně okecávat… No schválně, jak bys odpověděl(a) na otázky: "Proč je tahle barvička červená a tahle žlutá?", "Jak to, že autíčko jezdí a "éro" létá?", "Proč se někdy tatínci a maminky mají rádi a pak už ne?", "Vráti se ještě někdy starý dědeček?"… Čím pochopitelnější, přesnější a přínosnější naše odpovědi budou, tím lepší světonázor si naše děti budou moci utvořit. A pro děti je důležitá i naše spolehlivost a ochota.
  2. Pokud v nás děti již od počátku neuvidí důvěryhodné, trpělivé a milující rádce, tak si později budou hledat vzory jinde. A my dost možná z těch jejich vzorů budeme nešťastní. A nejbolestnější na tom bude asi to vědomí, že jsme to vlastně zapříčinili my svým špatným nastavením hodnot, když byly děti malé. 🙁 Užijme si tedy ty zvídavé otázky. Obohacují nás i děti 😊.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Ondřej Kovanda (Diskutér)