"S dětmi přicházíme o peníze, čas, spánek, klid, energii, štíhlou postavu a pohodlí. I tak jsou ovšem děti naší nejlepší možnou investicí"

21.04.2022

Citát 5, autor - Diskutér

Klíčové souvislosti:

  1. Co je smyslem našeho života? O čem můžeme s klidným svědomím říct, že to má nějaký skutečný a dlouhodobý smysl? Co máme dělat, pokud chceme, aby měl náš život nějakou naplněnost a přesah? Jak je možné, že tu lidstvo je už tolik generací, když jsou lidé smrtelní? 
  2. Jednou z mála rozumných odpovědi na uvedené otázky jsou šikovní, správně vychovaní a samostatní potomci (viz. přednáška č. 7 o Smyslu života). Děti jsou i takovou naší zpětnou vazbou a našimi kontrolory. Pokud se děti inspirují u nás, tak asi děláme věci správně. Pokud hledají inspiraci jinde, tak zřejmě máme, co zlepšovat.
  3. Uvědomme si, jakou cestu musí naši potomci urazit, než se vlastně z ničeho stanou dospělými a samostatnými osobnostmi. Musí růst, musí se učit, musí zjišťovat svoje možnosti a také musí překonávat překážky a neúspěchy. Prostě si musí svoji budoucnost vybojovat. Proto je pro nás rodiče velkou ctí, když pro ně můžeme být těmi nejdůležitější průvodci a oporami na cestě k dospělosti. Těmi našimi drobnými oběťmi tvoříme budoucnost!
  4. Pokud se tedy budeme dobře starat o sebe a o své děti, tak můžeme být jejich vzory a náš odkaz bude moci přežívat srze ně. Děti nemají cestu k dospělosti snadnou, a proto potřebují naši podporu, porozumění i naší občasnou trpělivost. Stojí to za to 😊.