"Rutiny jsou základem efektivity a vnitřního klidu"

07.12.2023
Čištění zubů, jedna z nejdůležitějších rutin
Čištění zubů, jedna z nejdůležitějších rutin

Citát 68, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Klíčové souvislosti:

  1. Naše budoucnost je nejistá a každé rozhodnutí provází nespočet souvislostí. A my nejsme schopní rozumem vše posoudit. Nové činností tedy v lepším případě zpočátku vykonáváme nedokonale a neefektivně. V horším případě je pak vykonáváme zcela chybně. Jenže společnost na nás klade velmi vysoké nároky! Proto musíme být výkonní už jen při snaze splnit ty minimální povinnosti. Navíc se, my lidé, mezi sebou neustále porovnáváme. A chceme se cítit jako nejlepší a chceme být obdivováni. 😊
  2. A k tomu právě slouží ty rutiny. Rutiny jsou prostě ověřené a vysoce efektivní postupy, které pro nás bývají obrovsky přínosné. Často si je tvoříme roky a některé bývají dovedené takřka k dokonalosti. Prostě nám fungují! Příkladem takové rutiny může být postup od probuzení po odchod do práce, nebo kroky vedoucí večer z gauče do postele 😊. Při rutinách jsme velmi výkonní a nemusíme nic vymýšlet, prostě jen děláme automaticky to, co již dobře známe. A to nám dává pocit zmíněného klidu a jistoty, protože cítíme, že jsme efektivní, a tedy i dobří 😊. Na druhou stranu i malá změna může výbornou rutinu naprosto zničit. Proto v nás změny vyvolávají obavy.
  3. Jenže život založený výhradně na rutinách by byl značně rizikový, protože bychom ztratili schopnost reagovat na změny. Proto nás pud sebezáchovy skrze pocit nudy neustále nutí vymýšlet něco nového. Nesmíme prostě zlenivět a ztratit ostražitost!
  4. Rutiny jsou tedy vzhledem k vyžadované efektivitě k životu potřebné 😊! Přesto je musíme kombinovat s vynalézavostí, abychom stále dokázali reagovat na změny.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Ondřej Kovanda (Diskutér)