"Láska je tím správným základem rodiny" - část 1

21.12.2023
Mladí sílí, staří slábnou! Nejen proto se potřebujeme!
Mladí sílí, staří slábnou! Nejen proto se potřebujeme!

Citát 69, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Klíčové souvislosti - část 1:

  1. Rodina je pro nás bezesporu naprosto výjimečná! Jsme si geneticky blízcí, žijeme v podobném okolí a zcela jistě máme spoustu podobných zážitků. Navíc jsme se spolu snad i naučili vycházet, protože jsme nejspíš sdíleli 1 domácnost opravdu dlouho. Toto a mnoho dalšího předurčuje rodinu k tomu, aby byla tou nejdůležitější skupinou v našem životě. Proto je určitě vhodné, abychom se v rodině cítili dobře a abychom se měli s ostatními rádi 😊. Jak tedy na to?
  2. Začněme tím, že si uvědomíme 1 zásadní věc… Rodina svým složením konflikty, nedorozumění a zklamání doslova přitahuje! Je totiž zpravidla tvořena muži, ženami i více generacemi. Navíc se v ní liší i kondice, možnosti, zodpovědnost i práva a povinnosti jejích členů... Třeba rodiče odpovídají za zajištění zázemí pro celou rodinu, ale i za výchovu svých dětí. Kromě toho jsou rodiče okolím posuzování i podle chování a výkonnosti svých dětí. Rodiče tedy musí plnit své povinnosti, ale kromě tomu musí být i dobrými průvodci dětí nejen během dospívání. No a ta výchova je tak složitá, že rodiče velmi často trápí pocit bezradnosti. Přesto bych se ale role rodiče nikdy nevzdal 😊! … Pro děti je zase dospívání obdobím, kdy se z naprosté závislosti mění na samostatné osobnosti. Musí se tedy naučit zodpovědnosti, rozhodování i tomu, jak zajistit rodinu. Proto se děti musí naučit odmítnout ten původně přínosný dohled a podporu… A aby toho nebylo málo, tak se v rodině v průběhu času mění i rozložení práv, povinností, významu a zodpovědnosti. Mladí sílí, staří slábnou! To je spravedlivý koloběh života! Většina z nás si tedy projde od bezmocnosti a závislosti, přes nějakou významnou pozici, abychom se ve stáří stali moudrými našeptávači… Rozbor bude pokračovat v příštím citátu č. 70

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Ondřej Kovanda (Diskutér)