"Láska je tím správným základem rodiny" - část 2

04.01.2024
To láska umožňuje rodině fungovat.
To láska umožňuje rodině fungovat.

Citát 70, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Klíčové souvislosti - část 2:

  1. Pokračování rozbor z citátu č. 69Dobře fungující rodina je prostě něčím naprosto nenahraditelným a úžasným. Její vytvoření a udržování je ovšem velkou výzvou. Musíme být totiž schopní pracovat s odlišnostmi i s různou mírou práv, povinností a zodpovědnosti. Navíc musí být rodina schopna překonat i spory a generační obměny. Jak tedy zajistit tyto cíle a k tomu ještě důstojnost a přínosnost členů v různých životních fázích? … Myslím, že potřebujeme důvěru, vzájemnost, pochopení, pocit blízkosti, toleranci a nadhled. Samozřejmě se neobejdeme ani bez společných cílů a snaživosti a spolehlivosti členů rodiny… Z mého pohledu spoustu z toho řeší ta láska. Vzájemná láska totiž vytváří příjemné prostředí, ve kterém chceme být! V takovém prostředí si i důvěřujeme a nechceme o něj přijít. U druhých pak vnímáme hlavně to pozitivní a nad jejich slabosti se povznášíme. A případná nedorozumění bereme jako součást komunikace a prostor ke zlepšení. Navíc si chceme pomáhat a neškodit si.
  2. Láska nám prostě dává důvěru v to, že pochybení druhých nebylo záměrem, ale pouhým omylem. Přesto musí mít rodina i dobré společné cíle, aby směřovala k dlouhodobému rozkvětu. Proto je láska v kvalitní rodině nedílně spjata i s pravidly. U těchto pravidel se ptejme, zda rodině napomáhají obstát v evoluční zkoušce. Jednoduše řečeno, jestli jsou tato pravidla nutná k rozkvětu rodiny. Příkladem může být odolávat lenosti, hledání a šíření upřímnosti, nevyhýbání se povinnostem.
  3. Láska s důvěrou tedy pomáhají rodině efektivně spolupracovat. A s budováním těchto základů musíme začít již u miminek. Již miminka si totiž hledají spojence a hodnotí, pro koho jsou důležitá a koho budou poslouchat. Buďme láskou! 😊

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Ondřej Kovanda (Diskutér)