"Náš úhel pohledu na svět určuje kvalitu našeho života"

02.06.2022

Citát 11, autor - Diskutér

Klíčové souvislosti:

  1. Každý z nás zažívá v životě nespočet různých situací. Zjednodušeně se jedná o situace pozitivní, negativní a neutrální. Těmto situacím můžeme říkat vnější vlivy. Podle toho, jak na vnější vlivy reagujeme, tak jsme optimisty, pesimisty, nebo se snažíme být realisty.
  2. Vnější vlivy mohou být zdánlivě velmi významné. Skutečný význam těmto vnějším situacím pro náš život, ale dáváme především my tím, jak na ně reagujeme a jak o nich přemýšlíme. Ať už nás potká katastrofa, nebo pokud se nám vše daří, mějme vždy na paměti naše hlavní životní cíle a snažme se k nim naším jednáním přibližovat. Při katastrofě hledejme poučení a snažme se omezit negativní dopady. A v případě, že se nám vše daří, tak neztrácejme pokoru a připravme se na skromnější období. A k těmto přístupům je dobré mít stanovené své životní cíle a je vhodné rozvíjet svoji samostatnost.
  3. Proto bychom měli mít mocnou vnitřní sílu. A ta by měla vycházet především z toho, že víme, co od života chceme (viz. přednášky č.7-10 O smyslu života) a z toho, že se dokážeme porvat se životem. Pokud máme velkou vnitřní sílu a pokud si dokážeme poradit se životem, tak mohou být vnější vlivy pouze takovým doplňkem pro náš život.
  4. Za ideální životní přístup považuji optimistický realizmus. Sledujme svět v jeho prosté upřímnosti a nejprve hledejme způsoby, jak docílit toho, aby se nám dařilo život posouvat správným směrem. Negativními dopady připouštějme pouze v bezvýchodných a nevýznamných situacích.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér