"Společný příběh je základem přátelství, komunikace, ale i davové nenávisti"

12.05.2022

Citát 8, autor - Diskutér

Klíčové souvislosti:

  1. Společné zážitky nás sbližují a pomáhají nám navazovat bližší vtahy s druhými. Navíc si tvoříme díky společným zážitků podobný životní příběh, který je zase základem pro to, jak vnímáme svět. Z tohoto důvodu není náhodou, že si různé významné skupiny budují silné příběhy s určitým cíleným vyzněním. Příkladem jsou příběhy o hrdinech náboženských, hrdinech národních, ale třeba i o hrdinech sportovních. Ovšem ještě silnější než, příběhy o hrdinech jsou ty o podlé zradě a o nesmyslné krutosti jiné skupiny. A ty příběhy o podlosti mají moc poštvat různé skupiny proti sobě a pak se již ani často neřeší pravdivost těchto příběhů.
  2. Silné příběhy mají moc rychle se šířit a významně utvářejí naše světonázory. A lidé s blízkými světonázory spolu snáze komunikují, protože vnímají svět podobně, vnímají podobně i význam jednotlivých komunikačních nástrojů (např. slov) a společný příběh sbližuje i jejich hodnotový žebříček.
  3. Pokud si s někým chceme rozumět, nebo pokud se chceme s někým přátelit, tak jsou společné zážitky a podobný pohled na svět vhodným a účinným přístupem... A pokud nic jiného, tak alespoň máme díky společnému příběhu nějaké téma k hovoru 😊.
  4. Na poutavých příbězích (zážitcích) tedy stavme pevná přátelství, protože lidí, se kterými takovéto příběhy prožíváme bude vždy jen pár. A pokud nám někdo sdělí silný příběh, který v nás vyvolává silné emoce, tak si uvědomme, že si nemůžeme být nikdy zcela jistí pravdivostí tohoto příběhu. Je bláhové nenávidět nebo obdivovat někoho, na základě příběhu, který známe pouze zprostředkovaně.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér