"Sdílení světonázoru není samozřejmé"

25.05.2023

Citát 56, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Očekávejme, že každý vnímá svět jinak.
Očekávejme, že každý vnímá svět jinak.

Klíčové souvislosti:

  1. Tento citát se váže především k vzájemnému pochopení a k neomalené formě rad. Citát přímo souvisí s citátem č. 48 Konstruktivní kritika není útokem, ale úžasným darem. Nejdřív se zamysleme nad tím, proč někdo dělá zcela primitivní chyby a proč někdo nechápe naprosto jednoduchém myšlenky. Můžeme si to představit na příkladech, kdy chce žena zatloukat šrouby kladivem a kdy chlap nechá společně vyprat bílé a barevné prádlo… Kupodivu jsou tyto problémy zcela přirozené a měli bychom pro ně mít pochopení. 😊 V rámci efektivity se prostě zaměřujeme na tu, práci, která nám jde lépe (vzájemná pomoc je ale občas také fajn). A navíc je někdo zdatnější technicky a někdo zase třeba umí lépe jednat s lidmi a dětmi. Díky tomu tedy naše schopnosti a talenty zásadně utváří i náš světonázor.
  2. Největší vliv na zaměření našeho světonázoru ovšem mají naše zkušenosti! A ty máme prostě každý jiné. Dřív třeba bylo zvykem, že muži zvládli základní opravy automobilu. To již dnes tolik neplatí, ale mladí zase lépe rozumí výpočetní technice.
  3. Proto tedy každý máme jiné oblasti toho, co je pro nás naprosto nepochopitelné a co považujeme za naprosto samozřejmé. Mysleme na to, až někoho uvidíme dělat nějakou neskutečnou hloupost. Upozorněme ho na to slušně a pokorně, protože jistě existují oblasti, ve kterým nás on zásadně převyšuje a kde by nám mohl naši neomalenost vrátit. Je fakt jedno, že myslíme radu dobře a že nás stejně nadřazeným způsobem kdysi peskovalo zkušenější okolí. Myslím, že je naším úkolem, abych se snažili napravovat historické nedokonalosti. Proto se v těchto situacích zamýšlejme nad tím, kolika věcem nerozumíme my a jak nám bude, když nám to někdo povýšeně vmete do tváře. Raďme, ale pokorně a slušně! 😊

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Ondřej Kovanda (Diskutér)