"Očekávání je matkou zklamání"

02.02.2023

Citát 46, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Nenechme si kazit život zklamáními. Dělejme věci správně a úspěchy se dostaví samy.
Nenechme si kazit život zklamáními. Dělejme věci správně a úspěchy se dostaví samy.

Klíčové souvislosti:

  1. Každý z nás je trošku jiný. Každý tedy máme trošku jinak nastavená měřítka toho, co je přirozenou pomocí a co jíž chápeme jako určitý nadstandard. Proto můžeme určitou pomoc příteli vnímat, jako hluboké sebeobětování, ale pro něj to může být něco naprosto běžného. Proto nám za to ani nemusí poděkovat. Stejně tak můžeme nesmírně usilovat o dosažení nějakého cíle. Můžeme do toho dát i to pomyslné srdíčko a ono se nám to pak nezdaří. A náš soused, který je notorický flákač obdobný úkol zvládne levou zadní. Jak na tyto situace budeme reagovat?! 😊
  2. Nabízelo by se, že budeme zklamaní a přestaneme se snažit, protože svět není spravedlivý a naše snaha stejně nikam nevede. Toto si sice super přístup, ale zvažme ještě 1 alternativní. 😊 ... Já se například snažím nikdy nic neočekávat. A když už se přistihnu, že něco očekávám, tak se své bláhovosti zasměji. 😃Můžeme od ostatních čekat vděk, oplacení pomoci, podporu, pochvalu, poděkování atd. Jenže pak budeme často zklamaní, protože to 2. sice tak třeba i cítí, ale je to nemají ve zvyku říkat. A ten pocit nevděčnosti bude ubližovat nám a našim vzájemný vztahům. Ti 2. o našem vzteku nebudou mít nejspíš asi ani tušení.
  3. Co tedy máme dělat, aby nás nesžíral pocit nevděku?... Nedělejme věci jen kvůli vidině příjemné odměny ve formě poděkování. Dělejme prostě to, co nám dává smyl a dělejme to tak, abychom s tím byli sami spokojeni. S takovýmto přístupem se nebudeme trápit a činnosti nám budou dělat radost. Budeme prostě dělat to, co chceme. A ony pak přijdou i nějaké ty pochvaly a poděkování. 😊

Slovníček použitých zkratek:

1 - jeden

2. -  druzí

Proč tu máme zkratky? Abychom neupadli do stereotypu a nudy 😊.

Jak zkratky vznikly? Prostě přečtěte číslo ve slově foneticky (např. 5 čtěte jako "pět"). S trochou cviku to bude brnkačka 😊.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér