"Moudrost je inteligence, která v čase roste do krásy"

07.07.2022

Citát 16, autor - Diskutér

Klíčové souvislosti:

  1. Inteligence i moudrost nám přinášejí dobré a pozoruhodné nápady. Rozdíl ovšem spočívá v tom, jaký důsledek mají inteligentní a moudré myšlenky na náš celý život a na náš životní odkaz.
  2. Výše inteligence určuje naši schopnost řešit složité otázky a problémy. Díky inteligenci můžeme být dobří v práci, respektovaní v kolektivu a třeba díky ní dokážeme i dlouhodobě obcházet zákony. Inteligence z nás dělá výkonné a efektivní lidičky. Zrádnost inteligence ovšem spočívá v tom, že neustále řešíme mnoho složitých problému, protože v tom jsem prostě dobří. A to může vést ke snižování nadhledu, protože se utopíme v řešení spousty nepodstatných problémů. A díky tomu se nesoustředíme na to podstatné.
  3. Moudrost je také založena na inteligenci. Moudrost ovšem spočívá v tom, že ty inteligentní myšlenky dále posuzujeme z hlediska jejich dopadu na celý náš život, případně na život našich bližních a celé společnosti. Moudrá myšlenka by měla být inteligentní, ale nad rámec toho by měla být v souladu s našimi životními cíli, životními hodnotami a neměla by podkopávat kvalitu naší společnosti. Moudrost prostě není sobecká a není krátkozraká.
  4. Inteligentní člověk tedy dokáže vybudovat úspěšnou firmu, dokáže se pohybovat na hraně zákona, dokáže si získat respekt spousty lidí a může žít v luxusu. Moudrý člověk ovšem zná a respektuje své životní cíle a hodnoty, bude mít soudržnou a kvalitní rodinu a bude se snažit smysluplně podporovat společnost.
  5. A právě poukazování na rozdíly mezi moudrostí a inteligencí tvoří podstatou část projektu Poznávání podstaty.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér