"Lži jsou plivanci na naši budoucnost"

16.06.2022

Citát 13, autor - Diskutér

Klíčové souvislosti:

  1. V životě můžeme být upřímní. Upřímnost znamená, že se budeme snažit vidět svět takový, jaký je a že se jej tak budeme snažit i popisovat ostatním.
  2. Upřímné vnímání a popisování světa je ale dosti náročné a ani společnost tento postup vyloženě nevyžaduje. Proto občas bývá lákavé využít lež, abychom dosáhli prospěchu, nebo abychom třeba zakryly nějaké své selhání. Lži jsou tedy takovým pohodlným prostředkem, který může zdánlivě zlepšit naši situaci.
  3. Jedna drobná lež nám život nejspíš nezničí. Problém ale nastává v okamžiku, kdy se naučíme využívat lži, abychom nemuseli čelit složité realitě. Pak jedna lež zakrývá druhou a my ztrácíme schopnost vidět svět upřímně a přestáváme být schopní problémy skutečně vyřešit. Našich ustavičných lží si jistě brzy všimne i naše okolí a pravděpodobně brzy přijdeme o ty schopné a hodnotné společníky.
  4. Ten nejhorší dopad máji ovšem lži na naše děti. Pro děti jsou rodiče a ostatní dospělí přirozenými vzory a pokud děti uvidí, že "dospěláci" používají lži, tak děti budou mít velkou tendenci lhát také. My si ještě můžeme pamatovat rozdíl v tom, kdy vidíme svět upřímně a kdy si život usnadňujeme lhaním. My proto můžeme mít šanci zvolit si tu složitější cestu, kdy budeme svět vnímat upřímně. Děti už tu složitější množnost znát ale nemusí a pokud jim budeme špatnými vzory, tak jim tím můžeme tu možnost volby vzít.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér