"Kvalita životních cílů určuje kvalitu celého života"

27.10.2022

Citát 32, autor - Diskutér

Klíčové souvislosti:

  1. Kvalitní život je dle mého názoru naplněný život. Kvalita života se tedy neměří majetkem, počtem a významností titulů, nebo sílou vlivu. Jde spíš o tom, jestli dokážeme uspokojit ten náš přirozený hlad po těch skutečně důležitých věcech. Jedná se tedy o schopnost naplňovat cíl nesmrtelnosti genu a nesmrtelnosti myšlenky (viz. přednášky č. 7 a 8 na webu projektu). Kvalitní život je tedy z mého pohledu takový, kdy máme kupu potomků, kteří nás mají rádi, a které jsme toho spoustu naučili. A tou nadstavbou je vytvoření nějaké myšlenky, která nás díky své kvalitě dlouho přežije.
  2. Naše mysl má tendenci se zaměřovat na to, co se nám honí hlavou a co je pro nás důležité. A tyto myšlenky se pak budou v našem životě realizovat. Můžeme a dost možná i přemýšlíme o prkotinách a křivdách. Všimněme si ale, že ty pak vidíme dost často a že plní náš život. A v takovémto životě toho moc nezvládneme. Proto je potřeba, abychom měli alespoň tušení, čeho chceme v životě dosáhnout.
  3. A co, když žádné životní cíle stanovené nemáme? Pak budeme plnit úkoly, které nám dají jiní. Budeme přemýšlet o tom, co zaslechneme, nebo co si přečteme. Nejspíš se budeme bezcílně protloukat životem. Budeme platit účty, řešit problémy a třeba budeme i pomáhat druhým. Jednou si ovšem uvědomíme, že v našem životě nemáme nic skutečně hodnotného. Zjistíme, že jsme nic nevybudovali a že si nás nikdo skutečně nevážil. To už ale asi pozdě, abychom s tím něco udělali! Pokud tedy nemáme cíl, tak je náš život řízen vlastně náhodou. A to asi není vhodné, že?! 😊

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér