"Emoce dělají život vzrušující"

05.01.2023

Citát 42, autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Klíčové souvislosti:

  1. Z hlediska evoluce by bylo ideální, abychom dělali činnosti, které jsou vhodné pro naše přežití, pro seberozvoj a pro posilování naší pozice ve společnosti. To znamená samou práci, sledování efektivity a budování úspěšného stereotypu. Prostě bychom byli takovými stroji... No my se tak ale vlastně běžně chováme, že? Prostě neomylně k té efektivitě směřujeme 😊. Přehnaná orientace na efektivitu a na výkonnost ovšem zavání nudou a vyhořením. Samou prací prostě vyvážený život nevytvoříme 😊!
  2. Právě ty emoce nám pomáhají rozbít zmíněnou jednotvárnost, která vzniká z honby za efektivitou. A tím emoce zásadně spoluvytváří kvalitu našeho života. S emocemi se ovšem musíme naučit správně zacházet. Z hlediska evoluce je nejsilnější emocí strach, protože nám pomáhá předcházet zásadním chybám. Je ovšem velmi zajímavé, že si sami určujeme, co vše budeme považovat za vážnou a opodstatněnou hrozbu. Proto se nebojme prkotin a věcí, které neovlivníme! Využijme svůj čas a energii lépe 😊! Pokud chceme žít veselý a pozitivní život, tak hledejme pozitivní emoce. Předně buďme zodpovědní, pracovití a zvídaví, abychom měli urovnaný život. Pokud ovšem máme hlavní úkoly splněné, tak volme veselý a radostný pohled na svět 😊. Berme strach, bolest a podobné pocity, jako nutný prostředek k docenění radosti a úspěchu.
  3. Příjemné emoce jsou krásné. Dnešní svět je ovšem kvůli společnosti a mezilidským vztahům nesmírně složitý. Proto nás někdy emoce vedou k neaktuálním cílům, nebo nás někdo skrze ně může manipulovat 😊. Proto alespoň občas rozumem kontrolujme, kam nás emoce vedou. A ve zbytku času žijme! 😊

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér