"Efektivita je pro nás modlou i zhoubou zároveň"

08.09.2023

Citát xx, autor - Diskutér

Klíčové souvislosti:

  1. Pud sebezáchovy nám nedovolí myslet, natož směřovat k ideálům, když se cítíme vážně ohroženi. Využívají to např. politici k manipulaci - zveličování strachu z neznámého.
  2. Živí tvorové potřebují dělat nespočet činnosti správně. Je to nutné k jejich přežití, k jejich rozvoji i k přežití jejich celého druhu. Proto potřebujeme dělat maximum správných činností automaticky. A pokud v tomto stavu nejsme, tak máme pocit, že se v tom "plácáme". A tento pocit máme spojený s velmi nepříjemnou úzkostí. Pokud tedy nejsme efektivní, tak se nás prostě snaží pud sebezáchovy nasměrovat na správnou cestu. Tak prosté to je 😊!
  3. Jak ale docílit toho, abychom dělali věci správně? Každý z nás má tisíce generací předku. A naše existence je důkazem toho, že ti předci dělali správná rozhodnutí. Proto jsme i my "naprogramování", abychom intuitivně a přirozeně opakovali jejich chování. Tomuto naprogramování říkáme pud sebezáchovy a s ním souvisejí další automatizmy. Pud sebezáchovy nás tedy povede tak, jak to bylo výhodné poslední tisíce let.
  4. Ony jsou ty časem ověřené postupy fajn. Bohužel ovšem nejsou ideální v každé situaci. Navíc díky naší jedinečnosti pro každého z nás existuje i efektivnější modifikace. No a lidé dostali takový zrádný dar, kterému říkáme inteligence! A díky inteligenci lidé pochopili, že mohou mít k dosažení jednoho cíle různé varianty, aby uspěli, pokud možno vždy. Naše touha po efektivitě si prostě osedlala inteligenci a ždíme jí na maximum. Proto také lidstvo dosáhlo tolika úžasných vynálezů a již mu nestačí ani lety na Měsíc.
  5. Množství možností ovšem přináší i strach z toho, že si nezvolíme ideálně. Navíc nám ty možnosti zastírají zrak a můžeme věnovat spoustu pozornosti nepodstatným tématům (např. typu elektroniky, lokaci letní dovolené, či vzhledu). A pak nás může měsíce trápit to, že si nedokážeme vybrat mobil. Věřme intuici a soustřeďme se především na naše hlavní životní cíle 😊!

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér