"Naším největším pokladem je rodina"

22.12.2022

Citát 40 (Vánoční), autor - Ondřej Kovanda (Diskutér)

Klíčové souvislosti:

  1. Asi jsme již slyšeli, že bychom si rodiny měli vážit. Navíc jistě cítíme, že jsou pro nás členové rodiny něčím výjimeční. Neklamou nás ale naše pocity a nejsou moudra o rodině pouhými pohádkami? Co nám o tom tedy říká rozum a analýza? 😊 ... Ano, i před rozumem tento přístup obstojí 😊! Rodina je pro nás skutečně něčím speciální. Asi nejlépe to vystihují slova: blízkost, jedinečnost a provázanost. Uvedené pojmy odkazují hlavně na relativní genetickou blízkost a společnou historii. Díky tomu máme s rodinou pravděpodobně i podobný světonázor a dost možná i hodnoty, cíle a témata k hovoru. Naši provázanost navíc vnímá i společnost. Důkazem jsou například právní vztahy a často i společné příjmení. Pro společnost jsme 1 tým 😊. No a ty společné hodnoty, cíle, světonázor a strávený čas pak představují mnoho uložené energie, což se velmi obtížně nahrazuje (viz. přednášky O energii - č.12, 13 a 14).
  2. Rodina je pro nás tedy skutečně blízká, jedinečná a jsme spolu provázaní! Je na nás, zda si jí budeme cenit, nebo ne. Já osobně doporučuji, abychom brali její rozvoj, jako svůj důležitý životní úkol. Svátky bývají dobou setkávání, proto se zamysleme nad tím, jak by nás život bez rodiny vypadal. Třeba na základě této úvahy někomu vyjádříme respekt, poděkujeme, nebo řekneme, že je pro nás důležitý 😊. Pokud například rodina nemá dlouhodobější vize a cíle, tak buďme 1., kdo nějaké navrhne a zkusí uvést v život. Stejně tak se zamysleme nad tím, zda nějaké naše spory nejsou malicherné. Zrovna ty svátky k urovnávání křiv naprosto vybízejí, buďme my těmi, kdo nabídne smír jako první 😊! V každém případě si rodiny važme, rozvíjejme jí a budujme v ní atmosféru důvěry a přátelství! Toť má rada 😊.

Slovníček použitých zkratek:

1 - jeden

1. -  prvními

Proč tu máme zkratky? Abychom neupadli do stereotypu a nudy 😊.

Jak zkratky vznikly? Prostě přečtěte číslo ve slově foneticky (např. 5 čtěte jako "pět"). S trochou cviku to bude brnkačka 😊.

Citát ve formě plakátu A4:

Pod textem je možné stáhnout citát ve formě plakátu PDF. Povoluji vylepení plakátu na ta místa, kde to není zakázáno právními předpisy. V případě potřeby úpravy plakátu (např. oprava případné pravopisné chyby) mě, prosím, kontaktujte mailem a já Vám dodám plakát opravený.

Diskutér